Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

“Tautodailininkų dirbtuvės“
J. Basanavičiaus g. 29, Vilnius
www.klaidaspapercuts.lt
2015 M. VEIKLOS ATASKAITA 

Parodos mūsų dirbtuvėje J. Basanavičiaus g. 29

 

Žydiškų karpinių paroda Tautodailininkų dirbtuvėse
Kviečiame aplankyti popieriaus karpinių parodą pristatančią žydų kultūrą. Popieriaus karpinių meistras Klaidas Navickas skyrė keletą metų žydų kultūros Lietuvoje ir pasaulyje tyrinėjimui bei sukūrė darbų ciklą šia tema. Parodoje pristatomi tradiciniai žydų karpiniai Mizrach ir žydų tradicinės šventės perteiktos popieriaus karpiniuose. Paroda vyksta „Tautodailininkų dirbtuvėse“ (J.Basanavičiaus g. 29, Vilnius). Parodą ir aprašymus taip pat rasite mūsų interneto galerijoje.

Kūrėjų iš Ukrainos popieriaus karpinių paroda
Nuo rugsėjo kvietėme aplankyti popieriaus karpinių iš Ukrainos parodą Tautodailininkų dirbtuvėse (J.Basanavičiaus g. 29, Vilnius). Šioje parodoje pristatėme žmonos ir vyro iš Krivoj Rogo miesto Marianos Liubas ir Valerijaus Liubas darbus. Santuokiniai abu pedagogai, dailės mokytojai, popieriaus karpinius kuria nuo 2000 metų. Dalyvauja Ukrainos ir tarptautinėse popieriaus karpinių parodose. Juos sunku būtų pavadinti tradicinių, būdingų Ukrainai karpinių kūrėjais. Abu menininkai kuria savitus kūrinius, kupinus simbolikos, perpintos ukrainietišku koloritu. Laukiame Jūsų!
Mariana Liubas, Ukraina, Krivoj Rog. Gimusi 1970 metais, pedagogė, dailės mokytoja, popieriaus karpinius kuria nuo 2000 metų.
Valerijus Liubas, Ukraina, Krivoj Rog. Gimęs 1967 metais, pedagogas, dailės mokytojas, popieriaus karpinius kuria nuo 2005 metų. 

Nuo spalio rudeniška paroda Tautodailininkų dirbtuvėse 
Ruduo perkopė į antrą pusę. Nutilo paukščiai. Kur jie? Dalis nutūpė mūsų dirbtuvėse. Paskutinį rudens mėnesi Tautodailininkų dirbtuvėse (J. Basanavičiaus g. 29, Vilnius) galite apžiūrėti popieriaus karpiniuose sustingusius paukštelius, paniūniuoti dainelę apie kokį paukštelį, prisiminti vasarą

Tautodailininkų dirbtuves lankė tarptautinės konferencijos dalyviai
Po Tarptautinės popieriaus karpinių parodos atidarymo Lietuvos nacionaliniame muziejuje, gruodžio 4 d. surengta tarptautinė konferencija „Popieriaus karpiniai Lietuvoje ir pasaulyje. Raida, perspektyvos“. Konferencijoje pranešimus skaitė parodos dalyviai iš Lietuvos, Rusijos ir Baltarusijos. Po pranešimų vyko praktiniai užsiėmimai ir susitikimai. Labai džiaugiamės galėję priimti dalyvius „Tautodailininkų dirbtuvėse“ (J. Basanavičiaus g. 29). 

Parodos kitose erdvėse 

Lietuvos valstybės atkūrimo dienos proga K.Navicko darbų paroda
Lietuvos valstybės atkūrimo dienos proga, vasario 16 d. LR Vidaus reikalų ministerijoje (Šventaragio g. 2, Vilnius) atidaryta vilniečio tautodailininko Klaido Navicko karpinių paroda „Senieji mūsų dievai, dievybės ir mitinės būtybės". Paroda veikė iki mėnesio pabaigos.

K.Navicko karpinių paroda Policijos departamente
Balandžio 3 d., Policijos departamente (Saltoniškių g. 19, Vilnius), jo bendruomenei švenčiant artėjančias Šv.Velykas, buvo atidaryta vilniečio tautodailininko Klaido Navicko karpinių paroda „Senieji mūsų dievai, dievybės ir mitinės būtybės".

Mes dalyvaujame (renginiai/kiti įvykiai) 

Įspūdžiai iš Kaziuko mugės
Džiaugiamės dar vienu smagiu Kaziuku! Mus galėjote rasti kovo 6-8 d. Katedros aikštėje. Dėkojame visiems mus aplankiusiems.

Įspūdžiai po Europos dailiųjų amatų dienų Vilniuje
Kovo 27-29 dienomis Vilniaus dailiųjų amatų asociacija kvietė dalyvauti Europos dailiųjų amatų dienose. Tai tarptautinė iniciatyva prie kurios pirmą kartą prisijungė ir Vilniaus miesto amatininkai. „Tautodailininkų dirbtuvėse“ popieriaus karpinių meistras Klaidas Navickas sulaukė daug lankytojų – visos žirklutės savaitgalį buvo įdarbintos. Ačiū aplankiusiems.

Japonus sužavėjo Lietuvos meno meistrų karpiniai
Lietuvos ambasadoje Tokijuje balandžio 9 dieną atidaryta žinomų Lietuvos meno meistrų karpinių paroda. Pirmą kartą Japonijoje eksponuojami tautodailininkų Klaido Navicko, Odetos Bražėnienės, Laimutės Fedosejevos, Sigitos Milvidienės, Laimos Skipitienės, Irenos Katinienės, Danutės Aleknienės ir Aurelijos Končienės karpiniai. Gausiai į Lietuvos kultūros pristatymui skirtą renginį ambasadoje susirinkusius japonus sužavėjo išraiškingi tautodailininkų darbai,  tęsiantys gilią lietuviškų tradicinių dekoratyvinės praktinės paskirties karpinių tradiciją. Ne vienas žiūrovas, vertinęs kruopščiai iškarpytų vaizdų menišką visumą, ritmingą kompoziciją , precizišką techniką, pastebėjo ir toli viena nuo kitos gyvenančių tautų – japonų ir lietuvių pasaulėvokos panašumų. Tokių kultūrinių sąsajų japonai rado juvelyriškai iškarpytuose „Gyvybės medžiuose“ ir kituose darbuose, sukurtuose mitologiniais, gamtos, šeimos švenčių ir tradicinių ūkio darbų motyvais. Beje, vieno iš karpinių autorių Klaido Navicko mokytojas – Nagojos mieste gyvenantis Keizan Satou, žinomas Japonijoje meistras, sukūręs savitą popieriaus raižymo stilių (japonų meistrai ų popierių ne karpo, bet raižo). Į renginį ambasadoje sukviesti svečiai taip pat turėjo galimybę pasiklausyti, kaip skamba klasikinės lietuvių literatūros pradininko Kristijono Donelaičio poema „Metai“ japonų kalba, pasižiūrėti japoniškai įgarsinto filmo apie Lietuvą. Ambasada svečius pavaišino ir lietuvišku sūriu, cepelinais, kibinais. Renginyje dalyvavę Japonijos turizmo kompanijų atstovai teigė, kad turtingas Lietuvos kultūros paveldas neabejotinai traukia japonus aplankyti nors ir tolimą, bet įdomią ir gražią mūsų šalį. 

Lietuviški amatai ir kulinarinis paveldas Sankt Peterburge
Gegužės 30-31 dienomis Sankt Peterburge (Rusija) vyko Tradicinių Lietuvos amatų ir kulinarinio paveldo festivalis. Petropavlovsko tvirtovėje įkurtame miestelyje kartu su amatininkų klubo „Dvaro meistrai“ nariais savo amatą ir darbus pristatė popieriaus karpinių meistras Klaidas Navickas. Ačiū organizatoriams. 

Įspūdžiai iš Jogailos mugės Liubline
Įspūdžiais iš mugės dalina popieriaus karpinių meistras Klaidas Navickas: „Šiemet, kaip ir kasmet, liepos 14-16 dienomis Liubline praūžė Jogailos mugė (Jarmark Jagielloński). Mugėje dalyvavo ne tik visos Lenkijos liaudies meistrai, bet ir kviestiniai amatininkai iš Lietuvos, Baltarusijos, Ukrainos ir Slovakijos, puoselėjantys savo tautos tradicijas. Man jau penktą kartą teko virti šiame tautų katile. Senais laikais į Liubliną riedėjo prekybininkai ne tik iš visos šalies, bet ir iš tolimiausių Europos kampelių. Liublinas buvo pagrindinis Žečpospolitos prekybos centras. Vengrijos vynas, grūdai ir galvijai iš Ukrainos ir Volynės, linai ir gintaras iš Lietuvos – tai tik nedidelė dalis prekių, plūdusių į Liubliną. Plečiantis prekybai, atsirandant vis daugiau ir daugiau pirklių atstovybių ir sandėlių, į miestą skverbėsi ir skirtingų tautų tradicijos, įvairindamos miestelėnų buitį, mitybą, pramogas. Visa tai vedė prie greito ekonominio ir kultūrinio Liublino vystymosi. Šiandienė mugė – tai tų senų tradicijų tęsinys. Liaudies menininkai atsiveža senąsias mugių tradicijas, užsiima liaudies ir tradicinių menų demonstravimu tiesiog gatvėje. Jogailos mugė buvo pripažinta kaip viena iš didžiausių tarptautinių turistų lankomų renginių Lenkijoje. Pagal organizatorių skaičiavimus kasmet Jogailos mugę Liubline aplanko per 100.000 lankytojų. Nuostabi mugė. Jeigu rengėjai kvies ir turėsiu sveikatos, būtinai dalyvausiu mugėje ir kitais metais.“

 Kviečia „Aukso vainikas 2015“
Kviečiame į Vilniaus apskrities konkursinę liaudies meno parodą „Aukso vainikas – 2015“. Paroda eksponuojama Trakų Vokės dvaro sodyboje spalio 23-28 dienomis ( Žalioji a. 2 a, Vilnius). Laureatų pagerbimo šventė spalio 28 d. 13 val. Parodos organizatoriai: Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus bendrija, Vilniaus krašto tautodailininkų-meno kūrėjų bendrija, Vilniaus miesto savivaldybės kultūros ir meno skyrius, VŠĮ ,,Trakų Vokės Dvaro sodyba“.

 Tarptautinė popieriaus karpinių paroda Vilniuje
Maloniai kviečiame į tarptautinę popieriaus karpinių parodą „Karpinių Kalėdos“. Parodoje pristatomi 138 autorių iš 13 pasaulio šalių darbai.  Paroda atidaroma 2015 m. gruodžio 3 d. 16 val. Lietuvos nacionaliniame muziejuje Arsenalo g. 1, Vilnius. Paroda veiks 2015 m. gruodžio 3 d. – 2016 m. sausio 10 d. Paroda veiks 2015 m. gruodžio 3 d. – 2016 m. sausio 10 d. Taip pat nuo gruodžio 3 d. iki sausio 6 d. Lietuvos „Žinijos“ draugijoje (Vilniaus g. 22, Vilnius) vyks paroda „Spalvotos karpinių Kalėdos“. Ši paroda yra pagrindinės parodos dalis. Šios ekspozicijos lankymas nemokamas. Rengėjai: Lietuvos nacionalinis muziejus ir Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus bendrija.

Apie mus pasakoja 

Televizijos laida apie popieriaus karpinius

Nors jau baigėsi tarptautinė popieriaus karpinių paroda „Karpinių Kalėdos“, visą gruodį eksponuota Lietuvos nacionaliniame muziejuje, kviečiame pasidžiaugti parodos vaizdais ir pasakojimais apie popieriaus karpinius. Išsamią televizijos laidą parengė LRT žurnalistė Aldona Beconienė ir „ARTi“ komanda. Labai dėkojame rengėjams! Laida transliuota 2015 m. gruodžio 15d. 
Nuorodačia: http://www.lrt.lt/mediateka/irasas/91232/arti#wowzaplaystart=0&wowzaplayduration=1739000

“Tautodailininkų dirbtuvės“
J. Basanavičiaus g. 29, Vilnius
(jeigu reiktų nuotraukų ar turėtumėte klausimų, rašykite: egle@klaidaspapercuts.lt
2014 M. VEIKLOS ATASKAITA
 

Parodos mūsų dirbtuvėje J. Basanavičiaus g. 29 

Žydų karpinių paroda Tautodailininkų dirbtuvėse
Nuo sausio mėnesio kvietėme aplankyti žydų popieriaus karpinių „Mizrach“, sukurtų Klaido Navicko, parodą. Aplankę parodą, taip pat galite daugiau sužinoti apie karpinių tradiciją žydų kultūroje.

Parodos kitose erdvėse 

Klaido Navicko karpinių paroda LR Valstybės kontrolėje
Iki vasario pabaigos LR Valstybės kontrolėje (Pamėnkalnio g. 27, Vilnius) veikė vilniečio tautodailininko Klaido Navicko karpinių paroda „Senieji mūsų dievai, dievybės ir mitinės būtybės". 

K.Navickas dalyvauja parodoje Maskvoje
Popeiriaus karpinių meistro Klaido Navicko darbai dalyvauja Maskvoje (Rusija) organizuojamoje tarptautinėje parodoje ,,Popierinės kalėdos“ kuri vyko Valstybiniuose liaudies meno rūmuose (Maskva, Pokrovka 5). Paroda atidaryta sausio 17 d. ir veikė iki vasario 15 d. 

Klaido Navicko karpinių paroda Elektrėnuose
Kovo 27 d. Elektrėnų viešojoje bibliotekoje (Draugystės g. 2, Elektrėnai) įvyko „Šeimininkės“ žurnalo surengtas vakaras, kuriame tarp kitų tautodailininkų darbų buvo pristatyta ir Klaido Navicko karpinių paroda ,,Senieji lietuvių dievai, dievybės ir mitinės būtybės“. Autorius širdingai dėkoja bibliotekos direktorei Genei Varanauskienei ir žurnalui ,,Šeimininkė“ už nuostabų vakarą. Paroda veikė iki Šv. Velykų.

Popieriaus karpinių paroda „Žygio dainos“ surengta URM
Šiais metais Lietuva mini narystės NATO - Šiaurės Atlanto Sutarties organizacijoje - dešimtmetį. Šia proga kovo mėnesį Lietuvos Respublikos Užsienio reikalų ministerijoje surengta Klaido Navicko karpinių paroda ,,Žygio dainos“. Daugiau apie parodą čia:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.839925776024071.1073741917.429195173763802&type=1

Klaido Navicko karpinių paroda ir lietuvių liaudies dainų koncertas Varšuvoje
Gegužės 13 d. Lietuvos kultūros centre Varšuvoje prie Lietuvos Respublikos ambasados atidaryta Lietuvos tautodailininko Klaido Navicko popieriaus karpinių paroda.
Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus bendrijos ir Vilniaus krašto tautodailininkų-meno kūrėjų bendrijos pirmininkės Ramutės Kraujalienės organizuojamos liaudies meno parodos, Arūno Lunio ir Alfredo Mickaus iš grupės „Duja“ bei Tomo Kleinos vedamos lietuvių liaudies šokių ir dainų dirbtuvės, kuriose geriausi atlikėjai yra apdovanojami liaudies meistro Kęstučio Šeduikio sukurtais keramikos darbais, yra viena labiausiai lietuvių bendruomenės ir varšuviečių laukiamų pavasario renginių LR ambasadoje.
Šiais metais varšuviečiams buvo pristatyta tautodailininko Klaido Navicko karpinių paroda „Senieji lietuvių dievai, dievybės ir mitinės būtybės“, kurioje pristatoma per 50 unikalių liaudies meistro darbų. Tradiciniame, nes jau aštuntąjį kartą vykusiame, renginyje didžiulio susirinkusiųjų susidomėjimo susilaukė ir trumpa paskaita apie senąjį lietuvių tikėjimą bei senuosius lietuvių dievus ir dievybes.
Klaidas Navickas – vienas žymiausių lietuvių tautodailininkų. Jo unikalių popieriaus karpinių parodos buvo eksponuojamos daugelyje Lietuvos miestų, Gdanske, Maskvoje, Sankt Peterburge, Varšuvoje, 2005 m. pasaulinėje EXPO parodoje Japonijoje. 2010 m. savo darbus bei Lietuvos karpymo meną Klaidas Navickas pristatė Kinijoje vykusioje EXPO parodoje. Klaido Navicko karpiniai 2011 m. buvo eksponuojami Ventspilyje (Latvija), Liubline (Lenkija), Mogiliov Podolske (Ukraina). 2009 m. Klaidas Navickas dalyvavo Europos kultūros sostinės Linco (Austrija) renginiuose, kuriuose jo karpiniai sulaukė didžiulio populiarumo. 2008 m. buvo išleistas Klaido Navicko karpinių albumas. (Tekstą parengė LR kultūros atašė Lenkijos Respublikoje Rasa Rimickaitė)

Kviečiame aplankyti Liaudies meno parodą
Liepos 3 d. Taikomosios dailės muziejuje (Arsenalo g. 3A, Vilnius) atidaryta Liaudies meno paroda, kuri tradiciškai vyksta kiekvienos Dainų šventės metu. Tradicinę liaudies meno parodos ekspoziciją sudaro per pastaruosius penkerius metus sukurti vaizduojamosios (tapybos, grafikos, skulptūros), taikomosios (audinių, juostų, rankdarbių, keramikos, kalvystės, juvelyrikos, medžio dirbinių ir kt.) ir paprotinės (verbų, margučių, kaukių, sodų) liaudies dailės darbai. Jie atrinkti iš regioninių parodų, atsižvelgiant į tradicijų atspindį ir meniškumą. Parodoje, kaip įprasta, dalyvauja apie pusę tūkstančio meistrų, tarp jų ir karpinių meistras Klaidas Navickas. Paroda veikė iki rugsėjo 15 d.

Lietuvos karpytojų pasakojimai Rokiškyje
Rokiškio krašto muziejuje (Tyzenhauzų al. 5, Rokiškis) atidaryta popieriaus karpinių paroda "Lietuvos karpytojų pasakojimai". Muziejus lankytojų laukė nuo spalio 29-osios. Parodos uždarymas ir susitikimas su autoriais vyko gruodžio 5 d. 14 val. Parodoje dalyvavo 23 autoriai, tarp jų ir Klaidas Navickas. Eksponuojama 100 įvairios tematikos karpinių. Daugiau apie parodą čia: 
http://www.muziejusrokiskyje.lt/lt/events/show/371.

Mes dalyvaujame (renginiai/kiti įvykiai) 

Kviečiame įsigyti atvirukų rinkinį „Žygio dainos“
2010 metais popieriaus karpinių meistras Klaidas Navickas sukūrė darbų ciklą Žalgirio mūšiui atminti „Žygio dainos“, kurį sudarė 10 liaudies dainų įkvėptų popieriaus karpinių paveikslų. „Ar raiti ar pėsti lietuviai kariūnai žygiuodavo dainuodami, tad ir iškarpytos dainos pavadintos "Žygio dainomis", nes jas užtraukus kraujas užverda ir vietoj nustovėti negali.", - apie įkvėpimo šaltinį pasakojo Klaidas. Šiandien kviečiame Jus įsigyti pagal šį darbų ciklą sukurtą spausdintų atvirukų rinkinį „Žygio dainos“. Jį sudaro 10 atvirukų pristatančių karpinį vienoje pusėje ir dainos tekstą bei vertimą į anglų kalbą kitoje. Rinkinyje rasite tokias populiarias lietuvių liaudies dainas kaip „Ant kalno mūrai“, „Atskrend sakalėlis“, „Augo girioj ąžuolėlis“, „Augo sode klevelis“, „Vai ko nusižvengei“ ir kt.

Įspūdžiai iš Kaziuko mugės
Džiaugiamės dar vienu smagiu Kaziuku! Mus galėjote rasti kovo 7-9 d. Katedros aikštėje.Dėkojame visiems mus aplankiusiems.

Lietuviški karpiniai keliaus po tekančios saulės šalį
Balandžio mėnesį su diplomatiniu bagažu į Japoniją iškeliavo Lietuvos popieriaus karpinių meistrų Klaido Navicko, Aurelijos Končienės, Odetos Bražėnienės, Laimutės Fedosejevos, Sigitos Milvidienės, Laimos Skipitienės, Irenos Katinauskienės, Danutės Aleknienės darbų paroda – viso 32 paveikslai. Lietuvos Respublikos ambasada Japonijoje užtikrins parodos kelionę per tekančios saulės šalį. Kelionė truks tris metus.

Kvietėme prisidėti prie labdaros projekto „Sužydėjusi viltis“
Mūsų draugai iš JAV ambasados Lietuvoje pakvietė prisidėti prie Tarptautinės Vilniaus moterų asociacijos organizuojamo labdaros aukciono „Sužydėjusi viltis“. Tai bus jau šeštas toks vakaras, per kurį surinktos lėšos skiriamos krūties vėžio diagnostikos priemonėms įsigyti. Renginys vyko gegužės 17 d.

Kultūros naktis 2014: popieriaus žibintų dirbtuvės
„Kultūros nakties 2014“ metu, birželio 20 d., kvietėme užsukti į „Tautodailininkų dirbtuves“ (J.Basanavičiaus g. 29, Vilnius) ir pasigaminti popieriaus žibintų. Labai dėkojame visiems sudalyvavusiem. Labai atsiprašome visų, kurie netilpo.

Susitikome festivalyje „Baltica“ ir Dainų šventėje!
Džiaugiamės sudalyvavę Tarptautinio folkloro festivalio „Baltica“ ir Lietuvos Dainų šventės amatų miestelyje, kuris buvo įsikūręs liepos 2-5 dienomis Bernardinų sode ir pilių teritorijoje. Ačiū visiems dalyviams ir lankytojams už malonias akimirkas!

Tradiciniai linkėjimai iš Jogailos mugės Liubline
Rugpjūčio 15-17 d. Liubline šurmuliavusioje Jogailos mugėje (Jarmark Jagielloński) popieriaus karpinių meistras Klaidas dalyvavo jau ketvirtą kartą.

Kiekvieno mėnesio pirmą trečiadienį – nemokami pažintiniai-mokomieji amato užsiėmimai
Vilniaus miesto savivaldybės Dailiųjų amatų, etnografinių verslų ir mugių programoje dalyvaujančios galerijos-dirbtuvės jau nuo 2008 metų kiekvieno mėnesio pirmą trečiadienį antroje dienos pusėje, 15–18 val., kviečia vilniečius ir miesto svečius nemokamai dalyvauti pažintiniuose-mokomuosiuose-ugdomuosiuose amato užsiėmimuose. „Tautodailininkų dirbtuvės“ taip pat dalyvauja šiame projekte. Kviečiame apsilankyti!

K.Navickas – „Aukso vainiko 2014“ laureatas Vilniaus apskrityje
Spalio 27-29 dienomis Trakų kultūros rūmuose (Vytauto g. 69, Trakai) veikė dešimtoji Respublikinės konkursinės liaudies meno parodos "Aukso vainikas 2014" Vilniaus apskrities tautodailininkų darbų paroda. Parodai virš 800 darbų pateikė daugiau nei 100 meistrų iš Vilniaus, Vilniaus rajono, Širvintų, Švenčionių, Trakų, Elektrėnų ir Ukmergės savivaldybių. Spalio 30 d. įvyko Respublikinės konkursinės liaudies meno parodos "Aukso vainikas 2014" Vilniaus apskrities konkursinės parodos laureatų pagerbimas. Klaidas Navickas užėmė antrą vietą vaizduojamojo meno srityje.

K.Navickas pirmosios CRAFTVILNIUS parodos dalyvis
CRAFTVILNIUS – tai pirmoji taikomojo meno mugė Baltijos regione. Šių metų gruodžio 4–7 dienomis LITEXPO parodų rūmuose surengta taikomojo meno ekspozicija skirta visiems, kuriems artimas daiktų ir meno pasaulis. Tokie renginiai šiandien labai populiarūs visame pasaulyje, ypač Didžiojoje Britanijoje ir JAV. Lankytojai galėjo įsigyti rankų darbo unikalių, vardinių šiuolaikinės tekstilės, keramikos, drabužių dizaino kūrinių, pagamintų iš popieriaus, metalo, stiklo ir odos. Tęsiant prestižinių renginių tradicijas išrinktas geriausias šių metų taikomojo meno kūrėjas. Parodoje dalyvavo ir popieriaus karpinių meistrą Klaidas Navickas. Dalinamės keliomis parodos akimirkomis. Daugiau informacijos čia: http://www.craftvilnius.eu/titulinis/.


2013 M. ĮVYKIŲ ARCHYVAS 

Parodos mūsų dirbtuvėje J. Basanavičiaus g. 29

Raižinių medyje paroda Tautodailininkų dirbtuvėse
Nuo sausio mėnesio kvietėme aplankyti Raižinių medyje parodą. Šioje parodoje pristatėme naujus Klaido Navicko ir kitų medžio raižytojų medžio raižinių atspaudus. Plačiau apie medžio raižinius galite pasiskaityti mūsų puslapyje, skiltyje „Raižiniai“. 

Užgavėnėms pasiruošę!
Vasario 9 d. netinginiavome, o ruošėmės Užgavėmėns. Tiesa, ruošėmės savaip – iš popieriaus karpėme įvairias Klaido Navicko sukurtas saulutes, kurios tikimės prišauks pavasarį. Taigi – žiema, žiema, bėk iš kiemo! Ačiū dirbtuvėlių dalyviams – JAV ambasados bendruomenės nariams.

Velykiniai atvirukai ir margučiai Tautodailininkų dirbtuvėse
Sveikindami visus su Šv. Velykomis, kovą kvietėme užsukti į Tautodailininkų dirbtuves įsigyti šventinių gėrybių – karpytų Velykinių atvirukų. Taip pat galima buvo susipažinti su margučių marginimo tradicijomis kitose šalyse - Lenkijoje ir Ukrainoje.

Paroda ,,Petrikivska vitinanka“ Tautodailininkų dirbtuvėse

Nuo gegužės kvietėme į ukrainiečių menininkių popieriaus karpinių parodą ,,Petrikivska vitinanka“. Šioje parodoje pristatyti popieriaus karpiniai atkartojantys ypatingą Ukrainoje gyvavusį Petrikovkos puošybos stilių. Eksponavome Liudmilos Babič, Anos Derevenko, Liudmilos Lopatko, Natalijos Noviseles, Inos Tkačiovos, Margaritos Valiošinos, Tatjanos Volok sukurtus karpinius. 
Klaidas Navickas parengė platesnį aprašymą apie šį karpymo stilių:
"Garsioji Petrikovkos puošyba – tai Ukrainos tradicinio liaudies meno vizitinė kortelė"
Pradžioje tai buvo sienų tapyba, paplitusi įvairiuose Ukrainos regionuose – rytuose – Dniepropetrovsko srityje, vakaruose – Polesėje, Bukavinoje. Kiekvienos srities meistrai turėjo savo savybes, dažnai skyrėsi dažymo maniera, spalvomis, ornamentika. Tai rodo, kad čia meistrai dirbo ilgą laiką. Žinomiausias centras, kur kruopščiai puoselėjama originali tapybos tradicija – tai Petrikovkos kaimas Dniepropetrovsko srityje, todėl šio kaimo pavadinimas tapo puošybos pavadinimu.
Petrikovkos puošyba turi ilgą tradiciją, kuri yra glaudžiai susijusi su Zaporožės večės kultūra. Kaimas buvo įkurtas 1772 metais ir gavo pavadinimą nuo paskutinio Zaporožės večės kazokų atamano Kalnyševskio Petro, kuris inicijavo Zaporožės kazokų persikėlimą iš senojo Kurilovkos kaimo į naują vietą. Kaimas tapo Protovchanskio - Palanco apskrities centru, čia buvo vietinė administracija ir net maža įgula. Po 1775 metų, kai buvo paleista Zaporožės večė, Petrikovka tapo "valdiška" valstybės gyvenviete. Petrikovkoje nebuvo nuolatinės feodalinės priespaudos. Tai ir turėjo įtakos liaudies meno raidai. Moterys puošė namų sienas, krosnis spalvingais gėlių piešiniais. Taip pat buvo dekoruojami namų apyvokos daiktai, indai.
XIX amžiuje Petrikovka jau buvo žinomas puošybos centras. Buvo sakoma, kad Petrikovkoje nėra menininkų, nes kiekviena šeimininkė prieš didžiąsias šventes iš naujo baltindavo namelius ir puošdavo nauja puošyba. Buvo daromos vadinamos kalkės -"malevki" (pirmosios buvo permatomas) ir pardavinėjamos nebrangiai turguje ,,žmonių džiaugsmui“ – sienų, lubų apvadų ar rankšluostinių puošybai. Kiekvienas meistras turėjo savo simbolius – spanguoles, aguonas, vyšnias, "cybulka", gaidį, gegutę. Laikui bėgant, "malevki" tapo eskizais tapybai ant porceliano, tekstilės, medienos gaminių. Norėdami piešti meistrai naudojo kreidą, spalvotą molį, anglį, namų gamybos dažus, vėliau pigius anilino dažus. Rinkosi ryškiausias spalvas. Dažai buvo skiedžiami kiaušinio tryniu, pienu, vyšnių klijais. Pavyzdžiui žalios spalvos dažai buvo paruošti iš jaunų rugių sulčių, į kurias buvo pridėta kiaušinių trynių.
Petrikovkos meistrai turėjo ,,tiksliai atmuštas akis“ ir neeilinį rankų jautrumą. Jie kūrė be išankstinio pasiruošimo ir nenaudojo jokio matuoklio. Meistriškai piešė plonu, pagamintu iš katės kailio teptuku. Piešdami dar naudojo įvairių augalų stiebus ir net pirštus.
1936 metais buvo labai susidomėta liaudies kūryba. Kijeve, po to Maskvoje buvo atidarytos pirmosios liaudies meno parodos, pristatyti meistrai - Tatjana Pata, Irena Bilokon ir Anna Pilipenko Isaeva. Kaime atsidarė dvimetė puošybos mokykla. Mokykla veikė iki 1941 metų, bet sugebėjo parengti tris laidas talentingų studentų, kurie dirbo įvairiuose meno srityse.
Mokyklos auklėtinis Fiodoras Panko 1958 metais organizavo menų artelę, kuri apie šešiasdešimtųjų vidurį buvo reorganizuota į meninės produkcijos gamyklą "Draugystė". Vėliau, 1970 metais vienas Petrikovkos puošybos mokyklos mokinys Vasilijus Sokolenko atsidarė Petrikovkos puošybos muziejų. 70-90-ti metai buvo Petrykovkos puošybos klestėjimo laikotarpiu. Deja, vėliau gamykla nustojo egzistuoti. Sunki finansinė padėtis visoms kultūros įmonėms privertė daugelį meistrų ieškoti naujų rinkų, siūlančių daugiau galimybių. Šiandien grupelės entuziastų neįtikėtinų pastangų dėka atgaivintas liaudies meno centras ,,Petrikivka".
Aktyviai veikia ir liaudies meno studija ,,Patrikivska vitinanka“, kur moterys, išmanančios šios puošybos paslaptis, pasitelkė kitos gerai Ukrainoje žinomos liaudies meno rūšies – karpinių techniką. Studijai vadovauja liaudies meistrė Liudmila Babič. Parodoje pristatomi Liudmilos Babič, Anos Derevenko, Liudmilos Lopatko, Natalijos Noviseles, Inos Tkačiovos, Margaritos Valiošinos, Tatjanos Volok Petikovkos karpiniai.

Odetos Tumėnaitės Bražėnienės popieriaus karpinių paroda Tautodailininkų dirbtuvėse
Nuo liepos mėnesio kvietėme aplankyti tautodailininkės, popieriaus karpinių ir grafikos kūrėjos Odetos Tumėnaitės Bražėnienės darbų parodą. Daugiau apie autorę čia: http://www.odetosgalerija.lt/

Pasaulio popieriaus karpiniai Tautodailininkų dirbtuvėse
Pristatome naują pastovią ekspoziciją, kuri nuolat bus pildoma – apie Japonijos, Kinijos, Olandijos, Baltarusijos, Lenkijos ir Ukrainos popieriaus karpytojus. Ekspozicijoje pristatomi autoriai ir jų darbai.
Šiais metais mūsų kaupiamą pasaulio popieriaus karpinių ekspoziciją papildė autentiškos šešėlių teatro lėlės iš Turkijos bei keletas karpinių iš Ruandos (Afrika). Visus susidomėjusius kviečiame apžiūrėti eksponatų.

Parodos kitose erdvėse 

Karpinių paroda Vilniaus suaugusiųjų mokymo centre
Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos, Kovo 11-oios proga, Vilniaus suaugusiųjų mokymo centre veikė tautodailininko Klaido Navicko karpinių paroda „Senieji mūsų dievai, dievybės ir mitinės būtybės". Taip pat VSMCvyko renginys „Lietuvos laisvės kelias“, skirtas paminėti Kovo 11-ąjai. Dalyvavo kviestiniai svečiai: Lietuvos Respublikos Seimo pirmininko pavaduotoja Irena Degutienė, Karoliniškių muzikos mokyklos direktorė Aldona Skruibytė, mokytojai ir mokiniai, Kęstučio seniūnijos seniūnaitė Zina Gineitienė bei Žvėryno bendruomenės nariai.

Klaido Navicko karpinių paroda Ignalinoje
Nuo balandžio 4 d. Ignalinos krašto muziejuje (Ateities g. 43, Ignalina) veikė vilniečio tautodailininko Klaido Navicko karpinių paroda „Senieji mūsų dievai, dievybės ir mitinės būtybės".

Klaido Navicko karpinių paroda Visagine
Nuo birželio 18 d. Iki liepos 12 d. Visagino kultūros centre (Parko g. 7, Visaginas) veikė vilniečio tautodailininko Klaido Navicko karpinių paroda „Senieji mūsų dievai, dievybės ir mitinės būtybės". Daugiau apie parodą čia: http://visaginokultura.lt/renginiai/klaido-navicko-paroda/#more-3304.

Kėdainių miesto 641 metų sukakčiai − kraštiečio Klaido Navicko karpinių paroda
Nuo rugpjūčio 5 d. iki rugsėjo 30 d. Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos antrame aukšte (Didžiosios Rinkos aikštė 11, Kėdainiai) veikė vilniečio tautodailininko Klaido Navicko karpinių paroda „Senieji mūsų dievai, dievybės ir mitinės būtybės". Daugiau apie parodą čia: http://www.kedainiai.rvb.lt/index.php?act=news&id=92 ir čia http://www.kedainiai.lt/go.php/lit/Kedainiu-miesto-641-metu-sukakciai--krastiecio-Klaido-Navicko-karpiniu-paroda/1222. .

Klaido Navicko karpinių paroda Trakų Vokėje
Nuo lapkričio 16 d. Trakų Vokės bendruomenės kultūros centre (Žalioji a. 3, Trakų Vokė) veikė vilniečio tautodailininko Klaido Navicko karpinių paroda „Senieji mūsų dievai, dievybės ir mitinės būtybės".

Nuolatinė K. Navicko karpinių paroda "Žygio dainos" internete www.amatukraite.lt
Pirmą kartą interneto erdvėje pristatoma meno kūrėjo, tautodailininko, tradicinių amatų meistro Klaido Navicko karpinių paroda „Žygio dainos“. Tai 10 lietuvių liaudies dainų, tokių kaip „Ant kalno mūrai“, „Atskrend sakalėlis“, „Augo girioj ąžuolėlis“, „Augo sode klevelis“, „Vai ko nusižvengei“ ir kt., atspindėtų karpinių mene. Kiekvienai dainai yra skirtas įspūdingo dydžio - 55 cm x 80 cm - karpinys. Prie kiekvieno karpinio spausdinami dainos žodžiai lietuvių ir anglų kalbomis.
"Kai eina paprastas žmogus, jis tiesiog eina. Kai pajuda kariuomenės pulkai – jie žygiuoja. O koks žygis be dainos. Ji ir žygiuoti padeda, ir nuovargį malšina, ir širdžiai mielus jausmus gaivina. Ar raiti ar pėsti lietuviai kariūnai žygiuodavo dainuodami, tad ir iškarpytos dainos pavadintos "Žygio dainomis", nes jas užtraukus kraujas užverda ir vietoj nustovėti negali.", - sako Klaidas Navickas.
Parodą pamatyti galite čia: http://www.amatukraite.lt/amatukraite/exhibition/.

Mes dalyvaujame (renginiai/kiti įvykiai)

Įspūdžiai iš Kaziuko mugės
Džiaugiamės dar vienu smagiu Kaziuku! Sudalyvavome tradicinėje amatininkų eisenoje, sutikome senus draugus ir suradome naujų! Mus galėjote rasti kovo 1-3 d. Gedimino prospekte.

Lietuvių meistrai ir šiemet nepraleido istorinės Liublino mugės
Rugpjūčio 15-18 d. Liubline šurmuliavusioje Jogailos mugėje (Jarmark Jagielloński), kurioje kasmet susitinka amatininkai iš Lenkijos, Lietuvos, Baltarusijos ir Ukrainos, popieriaus karpinių meistras Klaidas dalyvavo jau trečią kartą. Šiemet K. Navickui šventės organizatoriai įteikė diplomą už aktyvią kūrybą ir tradicijų puoselėjimą. K. Navickas parengė trumpą aprašymą apie mugės ištakas ir nūdieną:

Liubline mugės vyko jau XV-XVI a. ir buvo žinomos Europos šalyse kaip vienos iš didžiausių tarptautinių prekybos renginių. Į muges pirkliai ir pirkėjai atvykdavo ne tik iš artimiausių miestų ar kaimų, bet iš tolimiausių Europos ir pasaulio šalių. Liubline susikirsdavo prekybos maršrutai besidriekiantys iš Vengrijos į Lietuvą, iš Vakarų Europos į Rusiją, iš Hanzos šalių į Turkijos uostus. Liublinas buvo pagrindinis komercijos centras, kuriame prekiavo Vengrijos vynu, grūdais ir galvijais iš Ukrainos bei Voluinės, gintaru, linais, keramika iš Lietuvos. Plečiantis prekybai, kūrėsi vis daugiau pirklių parduotuvių, specializuotų prekystalių mėsininkams, malūnininkams, žaizdrai kalviams. Mugėje pirkliai, ūkininkai ir meistrai keisdavosi patirtim, priimdavo užsakymus, mokėsi vieni iš kitų. Visa tai lėmė spartų ekonomikos vystymąsi Liublino regione.
Šiandien, kaip ir prieš keletą šimtmečių, Liublinas yra svarbi susitikimo vieta tarp Rytų ir Vakarų. Siekiama atkurti ir skatinti bendradarbiavimą su partneriais iš kaimyninių Ukrainos ir Baltarusijos teritorijų. Tai galimybė Rytų Europos kultūrai įsipinti į Europos Sąjungos kultūrinį vainiką.
Jogailos mugė (Jarmark Jagielloński) sujungia tradiciją su šiuolaikine istorija. Mugė užtrunka apie penkias dienas. Jos metu pristatomi amatai, vyksta kultūros bei meno renginiai, susitinka turizmo organizatoriai. Į mugę kasmet suvažiuoja apie 300 dalyvių Baltarusijos, Lietuvos, Ukrainos, neskaičiuojant artistų ir meistrų iš Lenkijos. Mugės metu rodomi istoriniai teatro spektakliai, vyksta riterių turnyras, pristatomos Baltarusijos, Lenkijos, Lietuvos, Ukrainos senosios kultūros tradicijos. Liublino Jogailos mugėje siekiama parodyti ne tik unikalius tautų skirtumus, bet ir tapatumą, gautą iš bendros istorijos. Įvairių meno sričių menininkai ir kultūros veikėjai skatinami ieškoti tautas jungiančių meninės raiškos ir kūrybiškumo formų. 

Bendradarbiavimas su tekstilininkais iš „Decoflux“
Džiaugiamės įdomiu bendradarbiavimu su namų tekstilės sprendimų kūrėjais ir gamintojais „Decoflux“. Jie, panaudoję vieną Klaido Navicko popieriaus karpinį, sukūrė įspūdingą lovos tekstilės ir aksesuarų kolekciją „Papercut“. Kolekcijos pristatymas čia: http://www.decoflux.com/lt/c-1/c-18-rinkiniai.

Lietuvos taikomasis menas Filadelfijos meno muziejaus mugėje „Craft Show“
2013 m. lapkričio 7-10 d. Lietuva viešnios teisėmis dalyvavo Filadelfijos meno muziejaus mugėje „Craft Show“, kurioje pirmą kartą JAV tokiu dideliu mastu buvo surengtas Lietuvos taikomojo meno pristatymas. Dalyvauti mugėje atrinkti 23 Lietuvą atstovausiantys menininkai, kuriantys juvelyrikos, keramikos, tekstilės, stiklo, odos, popieriaus karpinių baldų srityse. Juos „Craft Show“ renginio komisija atrinko bendradarbiaudama su Tarptautinių kultūros programų centru bei Lietuvos dailininkų sąjungos galerija. Tarp atrinktųjų ir popieriaus karpinių meistras Klaidas Navickas.
Ruošiantis mugei, mūsų svetainėje sukurta nauja popieriaus karpinių meistro Klaido Navicko darbų galerija, kurioje eksponuoti darbai pristatyti mugės lankytojams.
Klaidas Navickas labai džiaugiasi unikalia galimybe pristatyti savo kūrybą ir susipažinti su JAV menininkais. Mugės metu užmegzta ne viena draugystė su vietiniais popieriaus karpytojais.

Apie mus pasakoja

Straipsnis „Respublikos“ dienraštyje
2012 m. vasario 2 d. „Respublikos“ priede „Julius/Brigita“ skaitykite straipsnį apie tautodailininką Klaidą Navicką ir jo karpinius. Taip pat straipsnį galima rasti dienraščio interneto puslapyje: http://www.respublika.lt/lt/naujienos/lietuva/kitos_lietuvos_zinios/ir_darbe_ir_laisvalaikiu_klaidas_navickas_dirba_su_popieriais/

Kinija mini diplomatinių santykių su Lietuva dvidešimtmetį
Kinija, minėdama diplomatinių santykių su trimis Baltijos valstybėmis dvidešimtmetį, ta proga išleistame leidinyje, pasakoja apie popieriaus karpinių meistro Klaido Navicko prisistatymą Pasaulinėje parodoje EXPO Kinijoje 2010 metais. 

Interneto žiniasklaidos ir kitų informacijos šaltinių monitoringas apie Lietuvos dalyvavimą Filadelfijos meno muziejaus mugėje „Craft Show“

Straipsnis: Lietuva – Filadelfijos meno muziejaus mugės „Craft Show“ viešnia

http://www.lrytas.lt/lietuvos-diena/kultura/lietuva-filadelfijos-meno-muziejaus-muges-craft-show-viesnia.htm#.UtKqHdJdXao
http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2013-11-05-lietuva-garbes-viesnia-filadelfijos-meno-muziejaus-mugeje-craft-show/109671
http://370.diena.lt/2013/04/30/lietuva-prestizines-filadelfijos-meno-muziejaus-muges-craft-show-2013-m-viesnia/
http://kauno.diena.lt/naujienos/laisvalaikis-ir-kultura/kultura/jav-bus-pristatytas-lietuvos-taikomasis-menas-425622#.UtKtGtJdXao
http://www.alfa.lt/straipsnis/15162366/Lietuva..garbes.viesnia.Filadelfijos.meno.muziejaus.mugeje.Craft.Show.2013=2013-11-05_15-52/#.UtKrINJdXao

Straipsnis: Meno muziejaus mugėje JAV - išskirtinis dėmesys Lietuvai

http://www.delfi.lt/pramogos/kultura/meno-muziejaus-mugeje-jav-isskirtinis-demesys-lietuvai.d?id=63239236#ixzz2qCFzaMR8

Straipsnis: Amatų mugėje JAV kūrybiški lietuvių darbai išgraibstomi akimirksniu

http://www.lrt.lt/naujienos/kultura/26/29051/amatu_mugeje_jav_kurybiski_lietuviu_darbai_isgraibstomi_akimirksniu#.UnztTTySrqE.facebook

Straipsnis: Filadelfijos mugėje – pasiūlymas lietuvei iš dizaino giganto

http://www.delfi.lt/gyvenimas/naujos_formos/filadelfijos-mugeje-pasiulymas-lietuvei-is-dizaino-giganto.d?id=63254544#ixzz2qCEBoevt

Kiti informacijos šaltiniai apie renginį:

http://www.kamane.lt/eng/News/2013-year/November/Fine-Arts/Lithuania-guest-of-honour-at-Craft-Show-of-Philadelphia-Museum-of-Art
http://usa.mfa.lt/index.php?3149699946
http://lithuanianfestival.com/ai1ec_event/the-philadelphia-museum-of-art-craft-show-featuring-lithuanian-guest-artists/?instance_id=
http://www.eu2013.lt/lt/renginiai/lietuvos-dienos-filadelfijoje-2013-m-filadelfijos-meno-muziejaus-taikomojo-meno-paroda-the-philadelphia-museum-of-art-craft-show
http://www.baltimorelac.org/2013/10/lietuviu-festivalis-filadelfijoje/
http://www.lzs.lt/lt/naujienos/uzsienio_naujienos/filadelfijoje_lietuvos_festivalis.html

JAV meno blogeriai apie renginį:

http://www.donartnews.com/contemporary-lithuanian-crafts/
http://idiosyncraticfashionistas.blogspot.com/2013/11/the-annual-pilgrimage.html